Özbekistan’da üçüncü santral için test başladı

Özbekistan’da üçüncü santral için test başladı

30 Mart 2022 - 15:07 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 30 Mart 2022 – 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 30 Mart 2022 – 15:07


Özbekistan’ın en büyük Türk enerji yatırımının sahibi Aksa Enerji, üçüncü santralinde test üretimine başladı.

İSTANBUL (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretine eşlik eden Aksa Enerji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, şirketin ülkedeki yatırımlarıyla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Özbekistan ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Kazancı, Özbekistan’da üretime geçen iki santralin ardından Taşkent B isimli üçüncü santralin de test üretimine başladığının müjdesini verdi.

Ülkedeki yatırımlarıyla ilgili bilgi paylaşımında da bulunan Kazancı, Türkiye’nin halka açık en büyük global enerji üreticisi Aksa Enerji’nin, Özbekistan’ın başkenti Taşkent ve Buhara’da toplam 740 MW’lık üç adet doğal gaz kombine çevrim santrali için gerçekleştirdiği yatırımların son aşamaya geldiğini kaydetti. “Özbekistan’ın en büyük Türk enerji yatırımı olan projemizin inşaatını sadece 12 ayda tamamlayarak Taşkent A ve Buhara santrallerimizde ocak ayında kademeli olarak ticari üretime başlamıştık” diyen Cemil Kazancı, “Şimdi sırada 230 MW kurulu güçteki Taşkent B santralimiz var. Bugün itibarıyla bu santralimizde de test üretimlerine başladık. Hedefimiz en kısa sürede Taşkent B santralinde de ticari üretime geçerek Özbekistan’ın enerjisini yükseltmek” diye konuştu.

Paylaş