İzmir Bayındır’da sokaklar sağlıklaşıyor

İzmir Bayındır’da sokaklar sağlıklaşıyor

14 Mart 2022 - 15:28 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 14 Mart 2022 – 15:28
Haber Güncellenme Tarihi: 14 Mart 2022 – 15:28


Tarihi Tekel Hanı, Eski Hükümet Konağı, Belediye Hizmet Binası, Ermeni Kilisesi, Hacı Sinan Camii ile Hacı Sinan Hamamı’nı restore eden Bayındır Belediyesi, Eski Bayındır olarak adlandırılan ve tarihi yapıların bulunduğu bölgelerde gerçekleştirilen Sokak Sağlıklaştırma Projelesi’ni de başarıyla tamamladı.

İZMİR (İGFA) – Sokak sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında, Hacı Sinan bölgesi ve çevresindeki sokaklarda bulunan eski evler yenilendi.

Projeye uygun olarak evlerin dış cepheleri hava şartlarına daha dirençli hale getirilirken, çatılar değiştirildi ve evler rengarenk boyanarak mahalleye yeni bir çehre kazandırıldı.

Tekel Hanı ve Belediye Hizmet Binası restorasyonları ile Tarihi Kentler Birliği’nden ödül alan Bayındır Belediyesi Eski Hükümet Konağı restorasyonu ile en iyi uygulama ödülüne layık görülmüştü. Çalışmalar sonrası geri kazandırılan tarihi yapılar ile Bayındır İlçesi’nin tarihi değerleri yenilenip turizme kazandırılırken, ilçeye tur düzenleyen gezgin gruplarının sayısı da giderek artıyor.

Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, tarihi en iyi şekilde korumanın kendileri için en önemli görev olduklarını belirterek, “Atalarımızın eserlerini ayakta tutacağız ve gelecek kuşaklara en güzel şekilde taşıyacağız” dedi.

Paylaş