Bilecik Pazaryeri’nde köylüler 15 yıldır aynı sofrada iftar yapıyor

Bilecik Pazaryeri’nde köylüler 15 yıldır aynı sofrada iftar yapıyor

Nisan 7, 2022 0 Yazar: Kios TV

Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Sarıdayı köyünde vatandaşlar 15 yıldır aynı sofrada iftar yapıyorlar.

Pazaryeri Gündem/ BİLECİK (İGFA)- Sarıdayı köyünde 2007 yılından beri gelenek haline gelen Ramazan ayında köy halkının toplu olarak iftar açması pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılmazken, köylü vatandaşlar yine aynı sofrada buluştu.

15 yıl önce köy muhtarı Nizamettin Eryılmaz tarafından başlatılan ve hayırsever vatandaşların katkısıyla yapılan iftar yemekleri ile köy halkı köy meydanına kurulan sofralarda iftarını açıyor. İftara gelemeyen yaşlıların yemekleri ise, gençler tarafından evlerine kadar servis ediliyor.

Sarıdayı köyündeki iftar yemeğine katılan Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, AK Parti İlçe Başkanı İsmail Soydan, Kadın Kolları Başkanı Büşra Kanat ve Belediye Meclis üyeleri köylü vatandaşlar ile birlikte orucunu açtı, köylü vatandaşlar ile sohbet ettiler.

İftar yemeğinin köyde birlikteliği pekiştirdiğini, hayırsever vatandaşların katkısıyla 15 yıldır 200 nüfuslu Sarıdayı köyünde düzenlenen iftar programının güzel bir gelenek haline geldiğini belirten, Muhtar Nizamettin Eryılmaz, “2 yıldır Covid-19 sebebiyle ara verdiğimiz köyümüzdeki iftar yemeği programımıza hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile bu yıl tekrardan başladık. Köylü vatandaşlarımız ile birlikte köy meydanında iftarımızı yapıyor, hem de sohbet ediyoruz” dedi.

Sarıdayı köyünde düzenlenen geleneksel iftar programında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Zekiye Tekin, “Bu akşam iftarımızı Sarıdayı köyümüzde vatandaşlarımız ile birlikte açtık. Birlik ve beraberliğin pekiştiği, paylaşmanın ne olduğunu, kardeşlik, dostluk, sevgi ve saygı duygularının paylaşıldığı bu güzel programda Bolluk ve bereket ayı olan Ramazan Ayının tüm hemşehrilerime hayırlı olmasını diliyorum. Misafirperverliklerinden dolayı Sarıdayı köyümüzün güzel insanlarına teşekkür ederim” ifadesinde bulundu

AK Parti ilçe Başkanı İsmail Soydan ve Kadın Kolları başkanı Büşra Kanat, iftar programına katılan köylüler ile teker teker sohbet ederek köylülerin taleplerini dinlediler.

Paylaş