Bursa Gemlik’te müteahhitlere ‘hazır olun’ çağrısı

Bursa Gemlik’te müteahhitlere ‘hazır olun’ çağrısı

7 Haziran 2022 - 06:08 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 7 Haziran 2022 – 06:08
Haber Güncellenme Tarihi: 29 Ağustos 2022 – 06:42


Bursa’nın Gemlik ilçesinde en eski yerleşim bölgesi olan Balıkpazarı, Orhaniye, Halitpaşa, Yenimahalle ve Cumhuriyet Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan alanda “Gemlik Yeniden” adıyla kentsel dönüşüm projesini başlatmaya hazırlanan Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, toplantıda bir araya geldiği müteahhitlere “hazır olun” çağrısında bulundu.

BURSA (İGFA) – Gemlik, geleceğe taşıyacak kentsel tasarım projesi “Gemlik Yeniden” için kolları sıvadı.

Gemlik Belediyesi tarafından 23,5 hektarlık alanda planlanan projenin tanıtımı müteahhitlere yapıldı. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, yatırımcıların projede yer almak için hazırlanmalarını istedi. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Zeynep Akış Serintürk, daire müdürleri ve meclis üyeleri de katıldı.

Kentsel dönüşüm çalışmasında özlenen Gemlik’i yeniden ortaya çıkarmak istediklerini söyleyen Başkan Sertaslan, plansız bir şekilde dile getirilen ve  tüm Türkiye gündemini işgal eden ‘Gemlik taşınıyor’ söylentisinin, ilçeyi ekonomik olarak zorlu bir sürece getirdiğini anlattı. “Biz projeye doğru taraftan başlayalım istedik” diyen Başkan Sertaslan, “Geçmişte her birimizin parasını pul eden bir durum ortaya çıktı. Bütün bu çalışmalar yapılmadan Gemlik’i taşıyoruz dediler.  Öyle bir hatanın içine düşmeyelim diye üç yıl süren bir çalışma gerçekleştirdik” dedi.

“BELEDİYEMİZ BU PROJEYİ TAMAMLAYACAK GÜÇTE”

Gemlik’in en eski yapı stoğunun en yoğun şekilde bu alanda bulunduğuna dikkati çeken Sertaslan, “Bölgede yerinde dönüşüm için, ilgili yerlere başvuru yaptığımızda, onay dışında hiçbir şey istemeden başlayabileceğimiz yere geldik. Metrekareler belli. Hakedişler ile yurttaşa ne vermemiz gerektiğini biliyoruz. Yurttaşın sosyolojik durumunu öğrendik. Kentsel tasarım çalışmamız, herhangi birinin sırtına yük olmadan, kentsel tasarımı nasıl yaparız sorusunun cevabıdır. Ön uzlaşmaya çıkıyoruz. Beş ay içinde Kentsel Dönüşüm Uzlaşma Ofisi olarak hazırladığımız Balıkpazarında bulunan tarihi hamamda, binlerce hak sahibi görüşeceğiz. Ondan sonraki adımlar, yatırımcıyla oturup anlaşılacak. Projenin içinde yer alabilecek duruma gelin istiyoruz” diye konuştu.

Hatırlanacağı gibi Gemlik Belediyesi’nin hazırladığı “Gemlik Yeniden” Kentsel Tasarım Projesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığı İle Kentsel Dönüşüm Vakfı tarafından “En İyi Kentsel Tasarım Projesi” olarak ödüllendirilmişti. O nedenle bakanlık tarafından ödüllendirilen projenin uygulamada da başarılı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Paylaş