Bursa’da Balkan STK’ları ile iftar yaptılar

Bursa’da Balkan STK’ları ile iftar yaptılar

Nisan 11, 2022 0 Yazar: Kios TV

Bursa’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde (AKKM) düzenlenen programda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Diyanet Vakfının Türkiye’de birçok faaliyeti olduğunu belirterek, Türkiye sınırları dışında ihtiyaç olan her coğrafyada, özellikle Müslümanların yaşadığı coğrafyalarda da vakfın çalışmaları olduğunu aktardı.

BURSA (İGFA) – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından “Vakıf Buluşmaları” adı altında organize edilen Balkan STK’ları ile vakıf bağışçıları için düzenlediği iftar programına katıldı.

Başkan Şentop, yapılan çalışmalardan en önemlilerinin Balkanlarda, Rumeli’de yapılan çalışmalar olduğuna dikkati çekerek, “Balkanlar, Rumeli Osmanlı Devleti’nin bir üretim merkeziydi. Tabii bu anavatan toprakları çok büyük bir coğrafyadan göç alan topraklar. Ben şu andaki vatan topraklarımızın çok büyük bir kumaşın biraz toparlanarak, büzüşerek daralması suretiyle elimizde kalan bir kısım olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Başkan Şentop, yüzyıllar içerisinde oluşmuş gönüllü birlikteliğin izlerini kimsenin ortadan kaldırabilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Yatırımların sadece maddi anlamda değil manevi anlamda da olması gerektiğinin altını çizen Başkan Şentop, şunları kaydetti:

“Bunu birçok kardeşimizin yaptığını Balkanlar’da bilhassa Bursalı kardeşlerimizin, başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere çok eskilerden bu yana Bursalı kardeşlerimizin büyük hizmetleri olduğunu biliyoruz. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve Diyanet Vakfının öncülüğünde temsil kabiliyeti yüksek çok önemli sembolik eserler şu anda yapılıyor. Üsküp’te, Piriştine’de, Tiran’da yapılıyor. Yine Karadağ’da Akova şehrinde bir cami inşaatı olacak inşallah. Ama bilhassa Tiran, Piriştine ve Üsküp’deki camiler çok önemli. Bu bakımdan Diyanet Vakfımızın öncülüğünde bu sembolik eserlere, bu eserlerin inşasına destek vermek çok önemli. Bu sebeple ben, burada bulunanlara hitaben söylüyorum ama burada bulunmayanlara da inşallah Diyanet Vakfımızın Bursa’daki temsilcileri aracılığıyla ulaşarak bunların önemini, kıymetini geleceğe yönelik olarak anlatmak gerekiyor.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, iftar programının ardından Bursa’daki tarihi Ulu Cami’de teravih namazını kıldırdı.

Paylaş