Bursa’da lise öğrencileri fidanları üniversite yerleşkesine dikti

Bursa’da lise öğrencileri fidanları üniversite yerleşkesine dikti

25 Mart 2022 - 06:10 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 25 Mart 2022 – 06:10
Haber Güncellenme Tarihi: 25 Mart 2022 – 06:10


Bursa Teknik Üniversitesi ile Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklaşa fidan dikme etkinliği gerçekleştirdi.

BURSA (İGFA) – 21-26 Mart Orman Haftası dolayısıyla Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Yerleşkesi’nde fidan dikim etkinliği düzenlendi.

Bursa Teknik Üniversitesi Mimar Sinan Yerleşkesi Turkuaz Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe Bursa Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Oğuzhan Sarıkaya, Genç Tema Topluluğu Başkanı Seda Mamay, Genç Yeşilay Topluluğu Başkanı Almila Çakanşimşek ve Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Etkinlikte konuşan Bursa Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği Bölümü Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Oğuzhan Sarıkaya, artan nüfus ve sanayileşme ile birlikte ihtiyaçlar her gün daha da arttığını söyledi. Sarıkaya dünya için son derece önemli olan doğal kaynakların korunması gerektiğini kaydetti. 

“İnsanlığı tehdit eden iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybı ile su orman ilişkisi” konulu sunumunu gerçekleştiren Bursa Teknik Üniversitesi Genç Tema Başkanı Seda Mamay ise, dünya ve ülkemiz için önemli oksijen kaynakları olan ve günden güne tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ormanların öneminden bahsetti. 

Orman Mühendisliği öğrencisi Savaş Yılmaz, ormanların geçmişten yadigar yaşayan servetler olduğuna vurgu yaparak, “Ormanlar olmasa bir çok yaşamsal fonksiyonlarımızı karşılayamayız. İçtiğimiz su, okuduğumuz kitaplar, oturduğunuz sandalyeler hatta şu anda üzerinde durduğunuz zemin bile orman envanterinden geçen ürünlerden oluşmaktadır” dedi.

Daha sonra Bursa Teknik Üniversite öğrenci toplulukları ile Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Bursa Teknik Üniversitesi Mimarsinan Yerleşkesi’nde belirlenen alanlara fidanları dikerek ilk can sularını verdi.

Paylaş