EİB, genç kadınların hayallerini destekliyor

EİB, genç kadınların hayallerini destekliyor

28 Mart 2022 - 06:58 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 28 Mart 2022 – 06:58
Haber Güncellenme Tarihi: 28 Mart 2022 – 06:58


Ege İhracatçı Birlikleri en az 30 mentor ile genç kadınlara fayda sağlayacak.

İZMİR (İGFA) – Dünyanın en büyük sürdürülebilirlik inisiyatifi UN Women ve UN Global Compact ortak inisiyatifi olan Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (Women’s Empowerment Principles-WEPs) imzacı olan ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalarını sürdüren Ege İhracatçı Birlikleri, bu kez de Milyon Kadına Mentor Programına kurumsal katkı sağlıyor.  

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı Cinsiyet Eşitliği 2021 Raporu’na göre Türkiye’nin cinsiyet eşitliğinde dünyada 156 ülke arasından 133’üncü sıraya gerilediğine dikkati çekerek, MWM ağının misyonunun genç kadınları STEM kariyerlerinde takip etmeye, sürdürmeye ve gelişmeye teşvik etmek olduğunu kaydetti.  EİB olarak 2 yıl süre taahhüt vererek, bu süre zarfında minimum 30 mentor ile bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik dallarında kariyer planlayan genç kadınlara fayda sağlama sözü verdiklerini anlatan Eskinazi, “30 mentor bu alanlarda eğitim almış birlik personeli ve yönetim kurulu üyelerimizden oluşacak. Ayrıca EİB üyelerine duyuru yaparak, firmaları da konu hakkında bilgilendirdik ve kurumsal destekçi olmaya davet ettik” dedi.

Dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında ilk 10’da yer alan, kalkınmışlık düzeyleri de aynı şekilde üst sıralarda yer alan Finlandiya, Danimarka, İsveç ve Yeni Zelanda’da kadın liderler Başbakan olarak görev yaptığına vurgu yapan Eskinazi, “Norveç’te yakın zamana kadar bir kadın lider Başbakandı. Bugün Rusya ve Ukrayna’nın başında kadın liderler olsaydı dünya bu durumda olur muydu?” diye sordu.

Paylaş