Erbakan’dan iktidara ‘faiz’ tepkisi

Erbakan’dan iktidara ‘faiz’ tepkisi

21 Mart 2022 - 08:18 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 21 Mart 2022 – 08:18
Haber Güncellenme Tarihi: 21 Mart 2022 – 08:18


Yeniden Refah lideri Fatih Erbakan, Hazine’nin son 20 yılın en yüksek faiz oranıyla borçlanmasına sert tepki göstererek, “Bir yandan ‘Faize karşıyız, faiz lobisiyle mücadele ediyoruz, faiz lobisi bize operasyon çekiyor’ diyeceksiniz, diğer taraftan dünyada dolar faizi yüzde 1-2 seviyesindeyken, tam yüzde 8,62 faizle, bir başka deyişle ‘tefeci faiziyle’ dolar borçlanacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan yaptığı açıklamada,  Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın son 20 yılın en yükseği  faiz oranıyla, 2 milyar dolarlık borç için 5,5 yılda 948.7 milyon faiz ödeyecek olmasını eleştirdi.

Erbakan, “İktidarı bugüne kadar sürekli uyardık; ‘söylemleriniz Hz. Ömer, eylemleriniz  turist  Ömer olmasın’ dedik. Ama maalesef bu çelişkili durumun bir örneğini daha yaşıyoruz.  Hazine ve Maliye Bakanlığı  5 yıl vadeli, yüzde 8,62 faizle 2 milyar dolar borçlandı. Bu borçlanma,  2 milyar dolar kredi için 1 milyar dolara yakın faiz ödeyeceğiz manasına geliyor. 20 yılda 500 milyar doların üzerinde faiz ödedikleri yetmedi, faiz ödemeleri tam gaz devam ediyor.” dedi.

İktidarın 200 milyar doları bulan kamu döviz açığını astronomik oranda faizle, döviz borçlanarak finanse etmeye çalıştığını belirten Erbakan,  “Bir yandan ‘Faize karşıyız, faiz lobisiyle mücadele ediyoruz, faiz lobisi bize operasyon çekiyor’ diyeceksiniz, diğer taraftan dünyada dolar faizi yüzde 1-2 seviyesindeyken, tam yüzde 8,62 faizle, bir başka deyişle  ‘tefeci faiziyle’ dolar borçlanacaksınız.” ifadelerini kullandı.

Milli Görüş olarak borç, faiz, zam, vergi, beton, çimento ekonomisinin çıkmaz sokak olduğunu 50 senedir haykırdıklarını kaydeden Erbakan, “İktidar çıkmaz sokakta, çaresiz bir şekilde patinaj yapmaya devam ediyor. Çözüm borçlanmak değil, israfı ve imtiyazlılara kaynak aktarmayı bırakıp, denk bütçeyi gerçekleştirip, milli kaynak paketleri ile kaynak üretmek ve üretim ve ihracat odaklı ekonomiye geçmektir.” çağrısın

Paylaş