Kayseri suyun kıymetini bildi

Kayseri suyun kıymetini bildi

21 Mart 2022 - 09:39 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 21 Mart 2022 – 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 21 Mart 2022 – 09:39


Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Dünya Su Günü’nde yaptığı açıklamada, suyun kıymetini bildiklerini ve sahip çıktıklarını ifade ederek, yaptıkları proje ve yatırımlarla alakalı bilgiler verdi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin içme suyu ve kanalizasyon işlerinden sorumlu kuruluşu Kayseri Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) aracılığı ile Kayseri genelindeki içme suyu ile atık suların en iyi şekilde değerlendirildiğini ifade eden Başkan Büyükkılıç, 22 Mart Dünya Su Günü’nde kayıp kaçak önleme, atık sudan ekonomiye katkı, kar ve yağmur sularını kazanma, su analiz çalışmaları, sondaj kuyularına ilişkin hizmetler hakkında bilgiler aktardı.

“SU İLETİMİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN 2021 YILINDA 29 ADET SONDAJ KUYUSU AÇTIK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kent genelinde su iletim seviyesini daha da güçlü hale getirmek için 2021 yılında 3,8 milyon lira değerinde 29 adet sondaj kuyusu açıldığını kaydederek, “KASKİ’miz marifetiyle uygun görülen bölgelerde 3 milyon 812 bin lira yatırım bedeli ile merkezde 15, ilçelerde 14 olmak üzere toplam 29 adet sondaj kuyusu açıldı. Böylelikle kent genelinde açılan sondaj kuyusu sayısı 537’ye ulaştı. Diğer yandan açılan yeni sondaj kuyuları sayesinde saatte bin 240 metreküp su kazanımı sağlanarak, 135 bin kişinin 1 yıllık su ihtiyacının karşılanacağı da öngörülüyor” diye konuştu. 

“48 BİN KİŞİNİN 1 YILLIK SU İHTİYACI OLAN SUYU KAYIP KAÇAK GİDERİMİNDEN KAZANDIK”

Açıklamasında ‘Suyun kıymetini bildik, suyumuza sahip çıktık’ diyen Başkan Büyükkılıç, 48 bin kişinin 1 yıllık su ihtiyacı olan suyu kayıp kaçak gideriminden kazandıklarını kaydederek şunları aktardı: “Su kayıp kaçaklarını önlemek için ara vermeden çalışan KASKi’miz, tüm ilçelerimizde 233 alt bölgenin, 43’ünde saha çalışmalarını tamamladı. Bu bölgelerimizde SCADA sistemi ile takip edilmeye başlanmış olup, son teknolojik cihazlarla arızalar tespit ediliyor. Yapılan bu çalışmalar ile birlikte sistemde yüksek basınç olan alt bölgeler tespit edilerek ve basınçlar düşürüldü. Bununla birlikte yıl içerisinde 182 adet arıza giderilerek 48 bin kişinin 1 yıllık su ihtiyacı olan 15 milyon lira değerindeki 2 Milyon 660 bin metreküp su kaçağı önlenmiş oldu. Yapılan çalışmalarımız ile hem su kaybının önüne geçilerek sularımız sisteme kazandırıldı, hem de yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçildi.”

“LABORATUARLARIMIZ İLE SUYUMUZ KALİTE VE GÜVENCE ALTINDA”

KASKİ’ye ait su analiz laboratuvarlarında su kalite ve güvencesinin kontrol altında olduğunu paylaşan Büyükkılıç, “Temiz ve kaliteli içme suyunun güvencesi Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’müzün Su Analizleri Laboratuvarları’nda 2021 yılında 9 bin 85 içme suyu numunesinde 106 bin 728 parametrenin analizi yapıldı. İçme suyu, atık su, havuz suyu, sulama suyu, arıtma çamuru ve toprak matrikslerinin analizlerinin yapıldığı laboratuvarlarda, temiz ve sürdürülebilir içme suyuna erişim için önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Kentimiz genelinde her noktadan belirli aralıklarla sürekli numuneler alarak daha da sağlıklı ve kaliteli içme suyuna erişim için 2021 yılında 9 bin 85 içme suyu numunesinde 106 bin 728 parametrenin analizini gerçekleştirdi. Ayrıca içme suyu tesislerinde yapılan klor ölçümlerine ek olarak şebekede 3 bin 256 serbest klor ölçümü yapıldı” bilgilerini iletti.

“55 MİLYON TL’LİK ATIK SU ARITIM TESİSLERİ İLE SUYU DA ÇEVREYİ DE GÖZETTİK”

Yaklaşık 55 milyon TL’lik atık su arıtım tesisleri ile suyu da çevreyi de gözettiklerinin altını çizen Büyükkılıç, “54 milyon 573 bin liralık, yani yaklaşık 55 milyon liralık atık su arıtma tesisi yatırımı yaptık. Bu sayede gerek suyumuzu gerekse çevremizi gözettik. İnsan ve çevre sağlığını korumak bizim görevimiz ve bu kapsamda öteden beri inşa ederek işlettiğimiz atık su arıtma tesislerimize yenilerini ekledik, ekliyoruz. Bu kapsamda elhamdülillah 18 adet Atık Su Arıtma Tesisi’miz işletmeye alındı. Çevre ve insan sağlığını düşünerek Kayseri’yi daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için büyük gayret göstererek İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisleri’nin sayısını her geçen gün arttırıyoruz. Bu anlamda da 2020-2021 yıllarında toplam maliyeti 54 milyon 573 bin lira olan Bünyan, Sarız, Özvatan, Akkışla ilçe merkezi tesisleri ile Kocasinan Yemliha, Bünyan Akmescit, Tomarza Dadaloğlu, İncesu Tahirinli, Tomarza Akdere, Pınarbaşı Pazarören, Tomarza Avşarobası, Yeşilhisar Musahacılı, Yahyalı Çubuklu, Yahyalı Büyükçakır, Yeşilhisar, Bünyan Karakaya, Bünyan Yeni Süksün-Hazerşah ve Akkışla Gömürgen İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisleri işletmeye alındı” şeklinde konuştu.

ATIK SUDAN EKONOMİYE 5 MİLYON TL’LİK ELEKTRİK ÜRETİMİ KATKISI

KASKİ bünyesinde hizmet veren Kayseri İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2021 yılında arıtılan atık sulardan oluşan birincil çamurun çürütülmesiyle 5 milyon 184 Bin 450 TL değerinde elektrik üretildiğini vurgulayan Başkan Büyükkılıç, “İşletmesi yapılan 33 adet konvansiyonel ve 49 adet Doğal Atık Su Arıtma Tesisi’mizde 2021 yılında toplam 70 milyon metreküp atık su arıtıldı. Atık su arıtma çamurundan 2 milyon 817 bin 28 metreküp biyogaz üretilmiş, üretilen biyogazın jeneratörlerde yakılması ile de ekonomik değeri 5 milyon 184 bin 450 lira olan elektrik enerjisi elde edildi” dedi. 

YAĞMUR VE KAR SULARI DA KAZANILIYOR

Kentte sadece yer altı sularının değil, yağan kar ve yağmur sularının da geri kazanımı için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Büyükkılıç, “Yağmur ve eriyen kar sularını yer altı sularına kazandırmak amacıyla KASKİ’miz tarafından çökertme baca uygulaması da çölleşme ve kuraklıkla mücadele yöntemlerinden birisi olarak tercih ediliyor. Yağmur hasadı olarak da bilinen yöntem sayesinde şehrin muhtelif yerlerinde toplam 75 adet çökertme baca yaparak

Paylaş