Kocaeli Kartepe’de kentlerin yarını konuşuldu

Kocaeli Kartepe’de kentlerin yarını konuşuldu

27 Mart 2022 - 08:59 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 27 Mart 2022 – 08:59
Haber Güncellenme Tarihi: 27 Mart 2022 – 08:59


Kartepe Zirvesi 2022’ye konuk olan Kent Bilimci, Araştırmacı Yazar Prof. Dr. Ruşen Keleş, ‘Kentlerin yarını’ konulu özel oturumda önemli bir gereği gözler önüne serdi.

KOCAELİ (İGFA) – 24 Mart’ta kapılarını dördüncü kez açan Kartepe Zirvesi birbirinden özel konuklarını ağırladı. 

Bu bağlamda Kent Bilimci, Araştırmacı, Yazar Prof. Dr. Ruşen Keleş, ‘Kentlerin yarını’ konulu özel oturumu ile Kocaelilerle buluştu. Kocaeli Kongre Merkezi Selim Sırrı Paşa Salonu’nda düzenlenen Keleş’in oturumunu AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcıları Hasan Aydınlık, Gökmen Mengüç, Daire Başkanları ve çok sayıda katılımcı ilgiyle izledi.

Konuşmasında önemli tespitlerde bulunan Prof. Dr. Ruşen Keleş, son birkaç yıldır dirençli kent kavramı, küresel ısınma, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik, doğal afetler, kentsel kamusal hizmetler ve sürdürülebilir kalkınma gibi sözleri çok duyduklarını belirterek, “Hızlı, dengesiz, ve çarpık bir kentleşme Türkiye ve Dünyada sorunların boyutlarını kat kat artırıyor. Dünyada nüfusu 1 milyonu geçen kent sayısı 1980’lerde 213 iken bu sayı 21. yüzyılın başlarında 400’ü geçti. Bu kentlerin 3’te 2’si ise az gelişmiş ülkelerde bulunuyor” dedi.

Oturumun ardından AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kartepe Zirvesi’ne katkılarından dolayı Kent Bilimci, Araştırmacı, Yazar Prof. Dr. Ruşen Keleş’e katılım belgesi takdim etti.

Paylaş