Sahiller Gemlik Belediyesinden Alındı Meclis Karıştı!

Sahiller Gemlik Belediyesinden Alındı Meclis Karıştı!

23 Mart 2022 - 07:53 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 23 Mart 2022 – 07:53
Haber Güncellenme Tarihi: 23 Mart 2022 – 07:53


Sahiller Gemlik Belediyesinden Alındı Meclis Karıştı!

Dün gerçekleşen Bursa Büyükşehir Belediyesi Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda gündem olan konu Kumla sahilinin Gemlik Belediyesi’nden alınmasıydı. Oturuma Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan’da katıldı, toplantının sonuna doğru gündeme getirilen “halk plajları ve kıyı alanlarında zabta hizmeti, can kurtaran hizmeti, mantar serme, kıyı temizliği ve bakım onarım işlerinin Gemlik Belediye Başkanlığınca yürüyülmesi ile ilgili rapor” mecliste karışıklık yarattı.

Rapor oy birliği ile kabul edildikten sonra sahillerin kontrolünü Gemlik Belediye Başkanlığı’nca yürütülmesinin uygun olmayacağı açıklanmasının ardından Başkan Sertaslan, “niye uygun görmemiş arkadaşlar? Komisyon başkanımız cevap verebilir mi?” diye sordu. Komisyon Başkanlığından “sahil şeritlerinin ilgili ilçelerde olan kıyı kesimleri için bir takım problemlerin ve bu görevlerin layıkıyla yerine getirilmediğine ilişkin tespitlerimiz olduğu için tek elden büyükşehir kanununun verdiği çerçevede büyükşehirce yapılmasının uygun olacağına karar verdik” açıklamasında bulunuldu.

Başkan Sertaslan “Bursa’nın nefes aldığı bir hale getirdik biz”

Gemlik Belediye Başkanı Sertaslan açıklamanın ardından konuştu “aslında ilgili alanlarda hizmet verme işinin ilçe belediyesi tarafından yapılması gerektiğini, büyükşehirin bu alanlarda bu çalışmaları yapması halinde asıl iki başlılığın ortaya çıktığını, bundan önceki büyükşehir tarafından buralar işletilirken zaten görüyorduk. Sahil büyükşehirde, sahilin yanındaki yol Gemlik Belediyesinde. Sahilin yanındaki binalar Gemlik Belediyesinin zabıta kontrolünde, deniz tarafı büyükşehir belediyesinin zabıta kontrolünde. Asıl çift başlılık orada vardı ve büyükşehir belediye başkanımızda bizim talebimize “haklısın başkanım bunu bir deniyelim başarılı olursan devam da ederiz şimdilik iki yıllığına veriyoruz sana” dedi ve bu şekilde de 28 Mayıs 2020 tarihinde, cankurtaran hizmetiyle alakalı ihale yapmama bile fırsat vermeden devrettiniz bana yetkiyi. İlk yıl zaten birşey yapamadık sezon açıldığı için, ama geçtiğimiz yıl bütün Bursa’nın nefes aldığı bir hale getirdik biz özellikle Kumlayı.” dedi.

“Veremeyeceksiniz aynı hizmeti”

Başkan Sertaslan “bütün meclis yetkilis arkadaşlarımda bilsinler bu yetkiyi bu kez biz sana vermiyoruz geri alıyoruz demek neresinden bakarsanız beni her yıl bir iki milyon işçilik ödemekten kurtarır oh canıma com com, ama veremeyeceksiniz aynı hizmeti bak uyarıyorum siz olduğunuz için değil merkezden Gemlik’e hizmet etmek bu anlamda kolay olmayacağı için veremeyeceksiniz o hizmeti madur edeceğiz yurttaşı.” dedi ve halkı madur edeceklerini dile getirerek ” az önce Orhangazi’ye sevgili Bekir Başkana, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı tesisleri protokolle veriyorsunuz bana verdiğiniz şeyi bukez vermeyeceğim kararı çıkartıyorsunuz bütün bunları birdaha söylüyorum Gemlik Belediyesi’nin menfaatine yapıyorsunuz ama Gemlik’te yaşayan, Bursa’da yaşayan yurttaşın madur olacağı bir durumu yaratacaksınız bunu yaparak kamuoyunu bilgilendirmek adına konuşuyorum.” dedi.

Paylaş