Seçimin Kritiği

Seçimin Kritiği

17 Nisan 2019 - 11:12 0 Yazar: Serkan KAYNAR

Haber Giriş Tarihi: 17 Nisan 2019 – 11:12
Haber Güncellenme Tarihi: 8 Eylül 2020 – 11:26


Merhaba değerli okuyucu. Bu yeni sürecin, yeni başkanımızın Gemlik Halkı’na hayırlar getirmesini dileyerek başlamak istiyorum cümlelerime.

Takvimler 2011 yılının Mart ayını gösteriyordu ve halkın teveccühü ile seçilen Dönemin Gemlik Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler 23 aydır görev yapmakta olduğu koltuğundan indirildi. Yani Gemlik’te sandıklardan Cumhuriyet Halk Partisi çıktığı hâlde Ak Parti’nin temsilcisi Sayın Refik Yılmaz göreve getirildi.

Peki ne oldu bu Gemlik’e?
Göreve getirilen, sonrasında da halkın oylarını almayı başarıp tekrar seçilen ve 96 ay Gemlik’in başında, Belediye Başkanlığı Koltuğu’nda oturan Sayın Başkan neler yaptı Gemlik’e şöyle bir bakalım:

5 sağlık ocağı
6 spor salonu
17 halı saha
9 mahalle konağı
9 piknik alanı
8 gençlik merkezi
10 basketbol sahası
4 kamu binası
8 okul
17 cami
1 hastane
Cihatlı ve Toki Toplu Konutları
Ayrıca daha yazamadığım sosyal, kültürel aktiviteler, etkinlikler ve hükümet destekli bir çok proje.

Peki yerel seçimler öncesi herhangi bir siyasi partinin adayı sizi ziyarete gelse ve yukarıdaki listeyi önünüze koysa, “Bunları Gemlik’e kazandıracağım, bana oy verin” dese oy vermez miydiniz? Bence hepimiz oy verirdik.

Fakat nedendir bilinmez, Refik Yılmaz bu seçim sürecinde yer almadı ve ardından seçim süreciyle ilgili bazı sorular belirdi. Bu seçimde Ak Parti’nin seçimi kazanamamasının sebepleri neler olabilir?

Ak Parti Seçim Koordinasyon Merkezi’nin süreci iyi yönetememesi mi?
İlçe Başkanlığı ile Belediye Başkanı arasındaki görüş ve fikir ayrılıkları mı?
“Biz kimi aday göstersek kazanırız” minvalindeki söylemler mi?
Bu aşırı güvenin arkasından sahaya geç inilmesi mi?
Gösterilen adayın bir siyasetçi değil de sevilen sayılan bir iş insanı olması mı?
Yoksa Belediye Başkanı’nın aday gösterilmemesi nedeniyle “mağdur” olması mı?
Derneklere ve STK’lara gereken ilginin gösterilmemesi mi?
Kitleye sahip meclis üyelerinin doğru konumlandırılamaması mı?
MHP’nin seçim sürecinde Ak Parti’yle koordinasyon sağlayamaması mı?
Kanun Hükmünde Kararname’nin açtığı yaralar ve buna ilişkin yapılan açıklamalar mı?

Yukarıda yazmış olduğum liste daha uzar gider. Ancak gerçek değişmez. Ak Parti Gemlik Belediye Başkanlığı’nı kaybetmiştir. Nedeni ne olursa olsun, Mehmet Uğur Sertaslan, ismini CHP isminin dâhi önüne geçirip kendisini bir marka hâline getirerek bu seçimi kazanmıştır.

Küçük bir anektod: Seçim öncesi bir canlı yayın programımda Ak Parti Gemlik İlçe Teşkilatı’nı eleştirirken aynen şu cümleleri kurmuşum: “Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı bir yıldır sahada kendini anlatıyor. Bu yerel seçim farklı. Ak Parti seçmeni kızgın. Bir an önce adayın açıklanması ve sahaya inmesi gerekiyor, eğer bu özgüven böyle devam ederse sandıkta Ak Parti’nin patlaması muhtemel”

Yukarıda söylediklerimi sadece ben değil herhangi bir vatandaş da düşünebiliyordu elbet. Bu tabloyu gören ilçe teşkilatı durumu okumakta neden bu kadar zorlandı? Esas soru bu. Bu süreçten sonra da takkeyi önüne koyup düşünmek Ak Parti Gemlik İlçe Teşkilatı’nın ve Seçim Koordinasyon Merkezi’nin görevi sanırım.

Belediye Başkan Adayı Sayın Berkay Bulut, efendiliğiyle, kalitesiyle, seçim sürecindeki barış söylemleriyle, klasik Ak Parti anlayışının dışında bir tavır sergilemesiyle seçimi kaybetse de gönüllerin kazananı olmayı başarabilmiştir. Bu noktada artık Belediye Başkanlığı görevine başlamış olan Mehmet Uğur Sertaslan’ın da seçim sürecindeki söylemleri bir o kadar barış ve sevgi dolu, bir o kadar birleştirici oldu.

Ayrıca Sayın Refik Yılmaz’ın güvenlik veya başka türlü gerekçelerle devir teslime katılmaması da Gemlik Belediyesi Önceki Dönem Belediye Başkanı sıfatına hiç yakışmadı. Çünkü Refik Yılmaz her soruya cevap verebilecek kapasiteye sahip bir siyasetçi. Bana kalırsa bu durumun da üstesinden gelip barış ve kardeşlik söylemleriyle mührünü teslim edebilirdi. Türk Milleti’nin makama ve kişilere olan saygısını böyle bir organizasyonda yitirmeyeceğini, bu tip konularda hassas olduğunu gözden kaçırmış sanırım.

Bu bağlamda Sayın Refik Yılmaz’a yaptığı hizmetlerden ve çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz.

Önümüze baktığımızda, bu 5 yılda Gemlik’i ne bekliyor?
Mehmet Uğur Sertaslan bir Belediye Başkanı olarak vizyon sahibi ve deneyimli bir siyasetçi. Gemlik’in sorunlarını da çok iyi biliyor. Kendisi makamına oturduğunda verdiği ilk demeçte şu cümle oldukça dikkatimi çekti: “Önceki başkanın az yaptıklarını biz daha çok yapacağız” dedi.

Nedir önceki başkanın az yaptıkları?
Gemlik Halkı mutlu olmak istiyor.
Deniz, plaj, doyasıya güneş istiyor.
Konserler aktiviteler istiyor.
Sosyal ve kültürel etkinlikler istiyor.
Taşınmayı dönüşmeyi geride bırakmak istiyor.
Bursa’ya otobüsle ama ayakta yorularak gitmek istemiyor.
Ailecek bir yerlere gitmek istiyor.
Balık burada olsun istiyor.
İstişare kanalları açık olan, danışan, fikre saygı duyan “Ben yaptım oldu” demeyen bir belediye istiyor.

Kısacası Gemlik, mutlu ve yaşanılası bir kent olmak istiyor.

Bu noktada da Sayın Sertaslan’ın çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Küçük dokunuşlarla halkın gönlüne girebilecek, yıllardır inatlaşılan küçük projeleri (Orhan Veli tabelası, Müze, Gemlik’in tarihinde yer alan isimlerin yaşatılması) hayata geçirerek Gemlikli’yi mutlu edebilecek gibi görünüyor.

Ancak bu süreçte bir konuya çok dikkat edilmesi gerek. Gemlik’in TBMM’de bir Milletvekili var; Sayın Zafer Işık. Sertaslan ve Işık’ın yıllardır süregelen bir dostlukları olduğunu da biliyoruz. Bu noktada iki önemli isme önemli görevler düşüyor. Siyaseti bir kenara bırakıp Gemlik Aşıkları olarak Gemlik’e neler kazandırılabileceğine ve projelerin nasıl hayata geçeceğine odaklanmaları gerek.

Yaşadığımız kent ve insanlarımız her şeyin en iyisini hak ediyor. Bunu bir fırsata çevirmenin tam zamanı.

Saygılarımla.

Paylaş