Ya Sabır – Deprem (Serkan Kaynar Kaleminden)

Ya Sabır – Deprem (Serkan Kaynar Kaleminden)

10 Kasım 2020 - 08:16 0 Yazar: Serkan KAYNAR

Haber Giriş Tarihi: 10 Kasım 2020 – 08:16
Haber Güncellenme Tarihi: 29 Nisan 2021 – 08:05


Merhaba sevgili dostlar. Birkaç aydır köşe yazısı yazmamıştım. Kios TV dergisi vesile oldu. Ha bu arada yeni derginiz hayırlı olsun. İyi okumalar diliyorum. Ekipten arkadaşlar Serkan Bey köşe yazısı yazacak mısınız diye sorduklarında, eee ilk sayı yazmam lazım tabii dedim. Bildiğiniz gibi son zamanlarda kafayı deprem ve kentsel dönüşümle bozduğum için hemen aklıma bu geldi ve yazmaya başladım.
Şimdi programlarda da sık sık dile getiriyorum, Türkiye’nin neresinde deprem olursa olsun hele bir de bize yakınsa depremin merkez üssü Allah başlıyoruz konuşmaya. Evde, işte, kahvede… yer mekan fark etmez konuşuyoruz, konuşuyoruz, konuşuyoruz neden? çünkü korkuyoruz. Hem de çok korkuyoruz. Evimiz yıkılacak diye, enkaz altında kalacağız diye Gemlik’in zemini kötü kötü diye anlattılar, beynimize soktular diye. Peki bir bakalım 1999 depreminden sonra geçen 21 seneye şöyle. Hiç mi bir şey yapılmadı? tabii ki yapıldı ama yeterli miydi? tabii ki hayır.

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bir açıklama yaptı muhalefete, tabii dolaylı olarak bize.
Toplanan deprem paraları dönüşümlere ve depremzedelere kullanıldı. Hem de 8 katı harcandı diye. İnandım mı… Evet, inandım. Ama bir bakalım çevremize Gemlik için ne kadar harcandı diye. Balıkpazarı’nda 2 nolu cadde de 5. katta oturan ve 99 depreminde yatağında uyuyan Osman amca hala o evde oturuyor. Korkuyordu, hala korkuyor. Çünkü o tarihte de evinden korkuyordu, halen korkuyor. Ne değişti Osman amca için? Ha pardon ev sahipleri toplanıp yalıtım yaptırdılar binaya. Valla değdi be cilli gibi oldu bina. Ama dert yanıyor hala. O kadar para verdik yalıtıma kolonlar sıvalarıyla beraber yalıtım da dökülüyor diyor. Serkan Bey, yalıtımcı iyi yapmamış yalıtımı diye. Haklısın Osman amca, sen de haklısın…
Bizi yönetenler durdu mu? Tabii ki hayır. Cihatlı bölgesinde bir sürü konut yapıldı ihtiyaç sahiplerine, engellilere, şehit yakınlarına öncelik tanındı. Şu kadar süre Gemlik’te oturmuş olma şartı, şu kadar süre satamazsın şartı gibi özellikler kondu. Ama baktık ki sonradan Bursa’da gerçekleşen Erzurum Derneği Şenlikleri’nde stant açtı Gemlik Belediyesi daire satmak için. Olsun yine de ihtiyaç sahipleri için yapıldı. Şüpheniz mi var? Valla çok ayıp, demeyin böyle. Gitti belediye başkanı, geldi belediye başkanı. Ne oldu? Yarım kalan konutlar kambur oldu yeni belediyenin sırtına. Uğraşıyorlar şimdi ne yapalım da kurtulalım şu kamburdan diye. Müjdeee Toki gelecek, atacağız sırtımızdaki kamburu inşallah.Eee bizim bir de özel KHK’mız da vardı. Deprem riski yüzünden imara özel olarak açılan makilik alan olmaz mı oraya yüzlerce konut.
İlk depremde yıkılacak enkaz altında bağıra bağıra ölecek fakir halk için olur olur neden olmasın. Off o da olmaz
maalesef. Eski belediyeyi eleştiren ‘belediye müteahhitlik yapmamalı’ diyen yeni belediye nasıl
tükürdüğünü yalayacak. Şimdi o da olmaz gibi görünüyor. Neyse dur dur çözeceğiz, bir bekle bakalım acele etme. Belediye yönetiminde aslan gibi meclis üyelerimiz var. Onlardan biri bir teklif sunar şimdi, olay anında çözülür.
Olur olur çözeriz dur. Off onların da çoğu müteahhit, yaparlar mı acaba böyle bir şey, atarlar mı bir adım. Atarlar atarlar öyle deme çok ayıp.
Biz böyle yaza çize, konuşa konuşa olacak inşallah. Çıkacak bir gün biri insanlar ona güvenecek ‘emin’ sıfatıyla her şeyi çözecek elindeki sihirli değnekle.
Ama ne yazarsak yazalım bir gerçek var ortada ‘deprem öldürmez bina öldürür’ gerçeği. Bizi de deprem öldürmeyecek belki ama yaşadığımız bu yıllardaki siyasi anlaşmazlıklar, ticari kaygılar, gamsızlıklar öldürecek. Aslında sizleri öncelikle tevekküle davet etmek isterdim ama maalesef sizlere Allah’ın rahmetini diliyorum.
Bir söylemle bitirmek istiyorum yazıyı YA SABIR…

Paylaş