Gaziantep Kozluca’da restorasyon sürüyor

Gaziantep Kozluca’da restorasyon sürüyor

27 Mart 2022 - 14:08 0 Yazar: Kios TV

Haber Giriş Tarihi: 27 Mart 2022 – 14:08
Haber Güncellenme Tarihi: 27 Mart 2022 – 14:08


Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, pazar mesaisinde şehrin tarihi mahallelerinden Kozluca Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü restorasyon çalışmalarını inceledi.

GAZİANTEP (İGFA) – 5 antik kenti ve tarihi yapılarını koruyarak şehrin kültürünü ve yaşam şeklini yaşatmak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, yaptığı restorasyonlarla da şehrin turizm potansiyelini arttırarak, dünyaya eşsiz Gaziantep kültürünü anlatmayı hedefliyor.

Restorasyon ve yenileme çalışmaları kapsamında açılacak yeni atölye ve yapılarla kültür yolunun geliştirilmesinin amaçlandığını belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tarihi Kozluca Camii’nin gölgesinde çalışmaları yerinde gördüğünü söyledi. “Buraya 55 yıllık anıyla bakıyorum” diyen Şahin, “Bu tarihi mahalleyi evleriyle restore ediyoruz. Burada bulunan eski hamamı peynir atölyesine çevirerek peynire dair bütün tadımlıkları burada yapacağız. Kastellerimiz var. Bu kastellerden de Şahinbey Meydanı’na ve Ağa Camii’ye çıkıyoruz. Bu yapılan çalışmalarla kültür yolunu geliştiriyoruz. Kültürüyle, sanatıyla, insanıyla, tarihiyle yükselen şehir Gaziantep için can siperane çalışmaya devam edeceğiz. ‘Genç, çocuk, aile dostu bir şehir’ hedefine ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Paylaş